Brokovnica

Brokovnice

Ak si niekto pamätá, tak aj u nás ako prvá poľovná zbraň bola povoľovaná brokovnica, ktorú si bolo možné si zakúpiť na platný poľovný lístok. V niektorých oblastiach Ruska sa dodnes broková zbraň teší veľkej obľube. Označovanie kalibru brokových zbraní sme prebrali a zachovali z čias Cromwella. Z jednej gule o hmotnosti jednej libry, ­ čo je kaliber jedna ­ sa odlievali menšie a ich počet sa určoval kaliber zbrane. 12 gúľ sa rovnalo kalibru 12, 20 gúľ sa rovná kalibru 20, atď.

U nás je najviac rozšírená zbraň kalibru 12 a to najmä v horských oblastiach, kde sa používa na lov škodnej a jednotná strela na lov čiernej zveri. Toto v naších podmienkach dovoľuje zákon. Hlavne brokových zbraní sú vo veľkej miere hladké so zhrdlením 0,1 ­ 0,2mm. alebo do 1mm. Stretol som sa aj s brokovnicou kde jedna hlaveň bola hladká a druhá drážkovaná. Rozsiahly výskum ukázal že presnosť jednotnej strely vystrelenej z drážkovanej hlavne je o 40% vyššia ako z hlavne hladkej.

Vo všeobecnosti platí že priemer brokov v mm vynásobená 100 dáva vzdialenosť smrtiacého účinky zásahu. Broky na športové účely sú obmedzené na veľkosť 2,5 mm, pre dodržanie bezpečnosti. V poľovníctve sa využívaju broky do veľkosti 9 mm. Týmito brokmi v minulosti lovili aj vysokú zver. Brokové zbrane sa využívajú aj pri zásahu proti teroristom, hrubé broky, teda v podstate olovené guličky narazia do páchateľa silou dávky so samopalu, pričom sú limitované vzdialenosťou a neohrozia vzdialenejšie okolie. V prípade že brokové broky narazia do vesty túto neprekonajú, ale sila nárazu spoľahlivo protivníka odrovná na určitý čas. Polícia využíva brokové zbrane aj na odstránenie prekážok ako su dvere, poklopy, zátarasy, používa sa na to špeciálne strelivo. Tiež v kalibri 12 sa do brokových zbraní nabíja aj munícia schopná preraziť pancier, munícia schopná zamoriť miestnosť, zapáliť daný cieľ, malé granáty , gumové strely proti davu ľudí, wolfrámové šípky, atď. Využívajú na to zlamovacie ako aj brokovnice nabíjané predpažbím, brokovnice samonabíjacie. Sú opatrené kolimátorom.

Pre mňa zaujímavým riešením je využitie drážkovaného nástavca na vymeniteľné ústie hlavne, alebo jedná hlaveň drážkovaná pre presnú streľbu jednotnou strelou a druhú hlaveň hladkú pre brokový náboj.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.