Najlepší Multitool

multitool

Keď hľadáte to najlepšie multifunkčné náradie, musíte pri výbere zvážiť veľké množstvo faktorov, či už sa jedná o veľkosť, pevnosť, obsiahnuté náradie, možnosť úpravy či cenu.

Existuje veľké množstvo skvelých značiek, ktorým vedú Leatherman a Victorinox. Ostatné menšie značky však produkujú rovnako kvalitné produkty ako tieto veľké značky, takže by nemali byť pri výbere multitoolu zanedbané. Takisto je dôležité si zapamätať, že multitool nepredstavuje náhradu za skutočné náradie. Aj keď sú tieto multifunkčné nástroje skvelými pomocníkmi, keď ich potrebujete, takmer vždy vám skutočné náradie väčšej veľkosti poslúži lepšie. Používanie multitoolu umožňuje profesionálom, ako aj bežným civilistom, mať veľkú časť svojich najdôležitejších nástrojov priamo na opasku, v aute, či v kuchynskej zásuvke.

So správnym multifunkčným náradím sa nikdy nedostanete do zlej situácie a budete pripravení na všetko, čo sa stane. Multitooly sú používané profesionálmi, akými sú mechanici, policajti, stolármi či dokonca vojakmi. Niektoré nástroje vám umožnia vymeniť si jednotlivé kusy náradia za tie vami preferované, vďaka čomu si viete svoj multitool prispôsobiť presne podľa svojich predstáv a potrieb. Jedna z položiek tohto zoznamu je taká malá, že ju môžete používať ako kľúčenku. Multifunkčné náradie môže obsahovať viac ako 30 jednotlivých nástrojov, z ktorých sú mnohé vysokej kvality. Niektoré nástroje budete používať pravidelne, iné zase nikdy neuvidia slnečné svetlo. Všetko spočíva vo voľbe toho správneho multifunkčného náradia, ktoré presne pokryje vaše potreby. Určite je z čoho vyberať.

Leatherman Charge ALX 6061-T6 Multi Tool

 

Leatherman Charge ALX 6061-T6 Multi Tool

Leatherman Charge ALX 6061-T6 je drahé multifunkčné náradie určené minimálne pre stredne skúsených používateľov. Tento multitool je dodávaný s vysokokvalitným čiernym MOLLE puzdrom. Ďalšie príslušenstvo zahŕňa sadu nástavcov Leatherman 931009, to všetko v 240 gramovom balení. V zavretom stave má Charge približne 10 cm, keď ho otvoríte, táto dĺžka narastie o viac ako polovicu. V tomto multifunkčnom náradí nájdete úzke kliešte, bežné kliešte, dvoje nožnice na drôt rôznych hrúbok, krimpovacie kliešte, nôž 154CM, zúbkovaný nôž 420HC, rezací hák, pílku, otvárač na fľaše, otvárač na plechovky a odstraňovač izolácie z drôtov. Pútko na závesnú šnúru zaručí skvelú prenosnosť a je vyrobené z kvalitného materiálu. Všetky čepele sú zaistené a predstavujú zlepšenie v kvalite oproti predošlej generácií. Leatherman Charge ALX 6061-T6 je celý vyrobený z nerezovej ocele a je kvalitným nástrojom pre ľudí, Toto multifunkčné náradie je vyrobené pre pravákov, kvôli čomu by sa mohli ľaváci pri jeho používaní cítiť zvláštne. Čepele sú dostatočne ostré a aj pri pravidelnom používaní ostávajú v dobrom stave. Rúčka je dostatočne pohodlná na to, aby nebola prekážkou pre používateľov. Ostrenie čepelí môže byť trochu náročné, no so správnym ostriacim náradím by vám mal nástroj pár rokov vydržať. Niektoré z funkcií tohto multitoolu fungujú na ňom lepšie, ako keby boli používané samostatne, vďaka väčšej forme tohto náradia a páke, ktorú jeho veľkosť poskytuje. Leatherman Charge ALX 6061-T6 je jedným z najlepšie hodnotených a obľúbených produktov na trhu.

 

Gerber 07400 DET MULTI-PLIER 600

 

Gerber 07400 DET MULTI-PLIER 600

Gerber 07400 DET MULTI-PLIER 600 je lacný multitool, ktorého súčasťou sú aj krimpovacie kliešte na rozbušku, čo z nich robí jednu z unikátnejších položiek na tomto zozname. Má matný povrch, celkovo váži 255 gramov a v otvorenom stave meria necelých 17 centimetrov. Jedná sa takisto o nástroj určený pre pravákov, vďaka čomu sa s ním bude väčšine  populácie pracovať výborne. V zatvorenom stave meria iba necelých 13 centimetrov, vďaka čomu je možné ho pohodlne nosiť či skryť. Ku kúpe je priložená obmedzená celoživotná záruka, ktorá by mala pokryť požiadavky bežného používateľa. Komponenty na multitoole Gerber 07400 DET MULTI-PLIER 600 zahŕňajú úzke kliešte, nožnice na drôt, krimpovacie kliešte, nástroj na vyhotovenie dier vo výbušnine C4, nôž, univerzálnu pílku, krížový skrutkovať, plochý skrutkovať, otvárač na konzervy a pilník.

Vďaka pútku na závesnú šnúru je produkt skvelo prenosný a ľahko sa nosí vždy poruke. Jednotlivé nástroje sú vysoko kvalitné, zatiaľ čo nože môžu pri správnej starostlivosti vydržať dlho ostré. Tento multitool od Gerberu je zhotovený tak, aby vydržal drsnú manipuláciu a slúžil dobre vo všetkých poveternostných podmienkach. Profesionáli naň nedajú dopustiť, pričom dokonca staršie modely predstavujú štandard, ktorý Gerber kvalitou svojich výrobkov stanovil. Gerber 07400 DET MULTI-PLIER 600 je skvelým nástrojom aj pre začiatočníkov a je rozšíriteľný rôznymi nadstavbami a príslušenstvom.

Leatherman 830040 New Wave Multi-Tool

Leatherman 830040 New Wave Multi-Tool
Multitool Leatherman 830040 New Wave je zameraný na bezpečnosť. Všetky jeho čepele sú opatrené poistkami, dokonca je k nemu dodávaná aj vysokokvalitné kožené puzdro. Užívateľom je zaručený pohodlný prístup k štyrom vonkajším nástrojom
 a celá konštrukcia je pevná a vyrobená z nerezovej ocele. Celé multifunkčné náradie váži iba 240 gramov a meria 10 centimetrov v zatvorenom, respektíve 16 centimetrov v otvorenom stave. Záruka poskytovaná na tento produkt je síce obmedzená, no trvá až 25 rokov. New Wave obsahuje rôzne komponenty, ako úzke kliešte, bežné kliešte, dvoje nožnice na drôt rôznych hrúbok, nôž so zrezaným špicom, zúbkovaný nôž, pílka, nožnice, pilník na drevo a kov, diamantový pilník, dva spôsoby uchytenia nástavcov, veľký skrutkovať, 20-centimetrové pravítko, otvárač na fľaše a plechovky, odstraňovač izolácie z drôtov a dva obojstranné nástavce.

Celý produkt môže byť bezpečne a pohodlne prenášaný vďaka zahrnutom pútku na závesnú šnúru, alebo môže byť nosený v priloženom koženom puzdre. Aj keď tento multitool skvelo prenosný, stále je väčší ako ostatné multifunkčné náradia, čo môže pre niektorých používateľov predstavovať problém. Nožnice na tomto náradí nie sú tak silné, ako na konkurenčných modeloch, čo určite postrehnete pri strihaní pevnejších materiálov. Leatherman 830040 New Wave je stále skvelou voľbou pre tých, čo hľadajú všestranné multifunkčné náradie.

Leatherman Rebar Multi Tool

Leatherman Rebar Multi Tool

Leatherman Rebar Multi Tool je jedným z lacnejších modelov na tomto zozname. Jedná sa o menší multitool s hmotnosťou 190 gramov, vyrobený z nerezovej ocele, ktorý by mal dať menej náročným používateľom presne to, čo za nástroj za takúto cenu poskytovať. Tento multitool bol navrhnutý podľa preslávených predchodcov ako Leatherman Super Tool 300 a Micra s dôrazom na menšie rozmery, avšak bez obetovania jeho odolnosti a pevnosti. Prenosnosť je podporená aj dobre umiestneným pútkom, ktoré by malo vyhovieť väčšine používateľom hľadiacim na ušetrenie miesta. Leatherman Rebar obsahuje rôzne komponenty, ako krimpovacie kliešte na elektrické káble, nôž 420HC, zúbkovaný nôž 420HC, pílka na drevo a kov, malý a veľký skrutkovač, Philips skrutkovač, 20-centimetrové pravítko, otvárač na fľaše, otvárač na konzervy a odstraňovať izolácie z drôtov.

Dvoje nožnice na drôty sú vymeniteľné, čo pridáva celému nástroju ešte väčšiu flexibilitu. Aj s priloženým čiernym puzdrom sa Rebar zmestí do akéhokoľvek vrecka, pričom budete mať pocit, že máte vo vrecku iba kľúče a nič viac. Všetky zahrnuté komponenty je možné zaistiť, dokonca viacero z nich naraz. Tento nástroj má jednu z najlepších rúčok na tomto zozname, ktorá je aj napriek malým rozmerom ergonomická a zvláda vykonať aj tie najnáročnejšie práce. Ak hľadáte multitool malých rozmerov, ktorý vám nebude zavadzať, Leatherman Rebar je dobrou voľbou.

Leatherman 831103 Super Tool

 

Leatherman 831103 Super ToolTento vynovený produkt od Leathermanu v sebe skrýva 19 rozličných nástrojov dostupných z jeho vonkajšej strany, čo zaručuje jednoduché otvorenie aj jednou rukou. Čepele a nástroje sú všetky uzamykateľné a skryté v rúčke z vysokokvalitnej ocele. Jedná sa o lacnejší multitool, ktorý disponuje podobnými nástrojmi ako tie drahšie, v podobnej kvalite. Na Leathermane 831103 Super Tool nájdete úzke kliešte, bežné kliešte, 154CM vymeniteľné nožnice na drôt a na pevný drôt, štandardné nožnice na drôt, krimpovacie kliešte na elektrické káble, odstraňovač izolácie z drôtov, 420HC nôž, 420HC zúbkovaný nôž, pílku, šidlo, 22 centimetrové pravítko, otvárač na konzervy a na fľaše, pilník na drevo a kov, Philips skrutkovač, veľký skrutkovač, stredný skrutkovač a malý skrutkovač. Všetky nástroje sú skvelej kvality a nasledujú trendy pozorovateľné v ostatných produktov značky Leatherman. V zatvorenom stave má tento multitool približne 11 a pol centimetra a váži cez 270 gramov.

Záruka kvality od Leatherman je celkom dobrá, aj keď sa nejedná o plnú doživotnú záruku. Súčasťou balíka je aj kožené puzdro, a nie lacné plastové či nylonové. Aj keď sa jedná o jedno z ťažších multifunkčných náradí na tomto zozname, stále patrí medzi tie lepšie a používanejšie. Neobsahuje klasické nožnice a ani neexistuje spôsob, ako ich naň dodať, čo môže odradiť niektorých záujemcov. Mnohí ľudia ho považujú za posun vpred v rámci svojej série, a tento konkrétny model je na mnohých stránkach dobre recenzovaný. S vymeniteľnými nožnicami na drôty a hrubšími kliešťami sa jedná o jeden z trvácnejších modelov na tomto zozname.

Victorinox Swiss Army Swisstool

 

Victorinox Swiss Army SwisstoolTento nástroj je unikátny nie len kvôli spôsobu, akým sa s nim narába, ale aj kvôli tomu, ako pri narábaní vyzerá. Victorinox Swiss Army Swisstool je multitool skonštruovaný z pevnej nerezovej ocele. S prídavkom jednokrokového prístupu môžu byť nástroje otvorené z vonkajšej strany rúčky. Tento nástroj meria iba 11 a pol centimetra, váži iba niečo málo cez 200 gramov a môže byť uzamknutý výsuvnou poistkou, vďaka čomu je ešte lepšie prenosný. Komponenty zahŕňajú kliešte, 2mm skrutkovač, 3mm skrutkovač, veľký nôž, nožnice, nôž na bezpečnostné pásy, pílku na drevo, dierovač, Philips skrutkovač, dláto, pevný otvárač na debny, ohýbač drôtov, odstraňovač izolácie drôtov, wire scraper, krimpovacie kliešte, otvárač na konzervy, 23-centimetrové pravítko a nožnice na pevné drôty. Zahrnuté je aj pútko a nylonové puzdro na nosenie.

Tento švajčiarsky nástroj prichádza so skvelou celoživotnou zárukou, a vďaka pevnej oceľovej konštrukcií býva reklamovaný iba veľmi občasne. Chvíľu trvá, kým jednotlivé nástroje trochu povolia. Kým sa to nestane je jednoručné používanie skôr namáhajúce ako prínosné. Priložené nylonové puzdro nie je najlepšej kvality, ale ak nespĺňa vaše potreby, môžete ho kľudne nahradiť iným. K väčšine nástrojov na tomto multifunkčnom náradí sa dostanete jednoducho a vďaka svojmu uloženiu z vonkajšej strany nevyžaduje ich otvorenie krok navyše. Tento multitool, ako aj jednotlivé nástroje, ktoré na ňom nájdete, si v porovnaní s ostatnými značkami vedú veľmi dobre. Aj napriek počiatočnej dobe potrebnej na uvoľnenie jednotlivých nástrojov sa jedná o skvelú kúpu, ak hľadáte niečo, čo vám vydrží celý život.

Leatherman MUT Multi-Tool

 

Leatherman MUT Multi-ToolLeatherman MUT Multi-Tool je ďalším zástupcom značky Leatherman na tomto zozname. Jedná sa o jeden z drahších multitoolov a je určený pre náročnejších používateľov. Je používaný ako vojakmi, tak civilistami, pričom mnohé jeho oblasti sú závitové kvôli čistiacim tyčiam a kefám. Väčšina z bežne používaných nástrojov na tomto multitoole sa dá s ľahkosťou vymeniť použitím skrutkovaču torx #8, vďaka jednoduchému systému použitému pri jeho výrobe. Nástavce na skrutkovač sú bežných veľkostí a sú použiteľné v bežnom aj vojenskom použití. Na Leathermane MUT Multi-Tool nájdete úzke kliešte, bežné kliešte, 154CM vymeniteľné nožnice na drôty a na pevné drôty, bežné nožnice na drôty, krimpovacie kliešte na elektrické káble, 420HC kombinovaný nôž, pílku, vymeniteľný rezací hák, kladivo, odstraňovač nábojov zaseknutých v zbrani, vymeniteľný škrabač, uchytenie na čistiace tyče a kefy #8-32, vymeniteľné razidlo na rozoberanie zbraní, karabínu, otvárač na fľaše, nástroj na uchytenie nástavcov. 

Vo výbave tohto mutitoolu sa nachádzajú viaceré unikátne nástroje, ktoré v konkurenčných modeloch nenájdete. Niektorí používatelia ich budú používať každý deň, iní zase nikdy. Leatherman MUT je jeden z rozmernejších multitoolov na tomto zozname, so svojou dĺžkou takmer 13 centimetrov a hmotnosťou viac ako 300 gramov. Kvalitné MOLLE puzdro a kľúč na nastavenie optiky na zbraniach sú takisto súčasťou balenia. Nerezová oceľ použitá pri výrobe tohto nástroja je odolná voči korózií a ostane pevná a ostrá dlhšie v porovnaní s konkurenciou. Nástroj je teda odolnejší, pričom si zachováva aj niektoré vlastnosti ľahších konkurenčných multitoolov. Hmotnosť, ktorú má navyše, využíva na zvýšenie svojej pevnosti.

Victorinox Swiss Army Swisstool Swiss Army Knife

 

610K-3U-SiL._SY355_Ďalším z drahších nástrojov na tomto zozname je Victorinox Swiss Army Swisstool Swiss Army Knife vyrobený z nerezovej ocele, ktorý so sebou prináša 37 rôznych funkcií. Tento odolný multitool prichádza s celoživotnou zárukou. Váži iba niečo málo cez 280 gramov a v zavretom stave meria zhruba 12 centimetrov, vďaka čomu je jednoducho prenosný a zmestí sa do akéhokoľvek vrecka. Na tomto multitoole nájdete kliešte, krimpovacie kliešte, ohýbač drôtov, výstružník, 7,5 milimetrový skrutkovač, 23 centimetrové pravítko, wire scraper, 2 milimetrový skrutkovač, nožnice, kovový pilník, otvárač na prepravky, nožnice na pevné drôty, vývrtku, veľkú čepeľ, 5 milimetrový skrutkovač, otvárač na konzervy, nožnice na drôty, pílku na drevo, otvárač na fľaše, 3 milimetrový skrutkovač, pílku na kov, Philips skrutkovač, dláto / škrabač, odstraňovač izolácie z drôtov a mini skrutkovač. Priložené puzdro bez problémov unesie aj priložený kľúč, nástavce a vývrtku.

Puzdro je vyrobené tak, aby unieslo nie len samotný nástroj, ale aj všetko príslušenstvo, na ktoré má aj samostatný priestor. Victorinox Swiss Army Swisstool Swiss Army Knife je veľmi kvalitný multitool, ktorý vydrží dlhšie, ako ho budete vôbec potrebovať. V tomto nástroji nájdete jeden z lepších bezpečnostných mechanizmov, ktoré sa vám zídu pri použití väčšej sily. Keďže každý z nástrojov tohto multitoolu má svoju vlastnú pružinu, otváranie jedného z nich je jednoduché a neovplyvníte ním tie ostatné.

Gerber 22-41545 Black Diesel Multi-Plier

Gerber 22-41545 Black Diesel Multi-PlierAko jeden z lacnejších nástrojov na zozname, Gerber 22-41545 Black Diesel Multi-Plier so sebou prináša jednoduché otváranie jednou rukou a plne uzamknuteľné čepele. So svojim skromnejším zoznamom funkcií sa jedná o multitool vhodný pre začiatočníkov, pričom bezpečnostné funkcie sú ideálne. Celá jednotka v zavretom stave meria 12 a pol centimetra a váži 243 gramov. Jedná sa teda o jeden z ľahších multitoolov na zozname. Medzi nástrojmi sa nachádzajú úzke kliešte, nožnice na drôty, čiastočne zúbkovaný nôž, krížový skrutkovač, malý, stredný a veľký plochý skrutkovač, otvárač na plechovky, otvárač na fľaše, pilník, pílka a nožnice. Obmedzená celoživotná záruka je adekvátna a je značkou Gerber dobre podporená počas trvania životnosti produktu.

Nástroje, ktoré nájdete v tomto multitoole, sú vhodné pre každodenné použitie, pričom mnohé z nástrojov konkurenčných modelov na tomto Gerbere jednoducho nenájdete. Gerber 22-41545 Black Diesel Multi-Plier je teda vhodný pre niekoho, kto hľadá jednoduchšie multifunkčné náradie. Vďaka čiernemu matnému povrchu hrdzavie menej, ako nástroje z nerezovej ocele, no pri prvotnom použití ostávajú po ňom neškodné čierne značky. Aj keď sa jedná o jeden z ľahších nástrojov na zozname, netrpí bežnými problémami s životnosťou. Tento multitool by mal byť dostačujúci pre väčšinu úloh, s ktorými sa stretnete. S ohľadom na dostupné nástroje sa jedná o jeden z jednoduchšie použiteľných multitoolov na tomto zozname.

SOG Specialty Knives & Tools S66N-CP Powerassist Multi-Tool

 

SOG Specialty Knives & Tools S66N-CP Powerassist Multi-ToolTento nástroj značky SOG, ktorý patrí medzi jedny z unikátnejších multitoolov na zozname, má funkciu PowerAssist pre svoje oceľové čepele, vďaka čomu poskytuje viac sily, pohodlia a spoľahlivosti aj pri náročnejších úlohách. Nástroje, ktorých tu nájdete spolu 16, sú vyrobené z ocele 420 s príjemným saténovým povrchom. Medzi nástroje nachádzajúce sa na tomto multitoole patrí zúbkovaný nôž, trojstranný pilník, krimpovacie kliešte na rozbušku, bolt grip channel, otvárač na fľaše, otvárač na konzervy, nožnice na drôty, veľký, stredne veľký a malý plochý skrutkovač, úzke kliešte, Philips skrutkovač, pravítko, čepeľ s rovnou hranou, v-krájač a krimpovacie kliešte. Toto všetko nájdete v prenosnom a ľahkom tele skrytom v nylonovom puzdre. V čom však SOG Specialty Knives & Tools S66N-CP Powerassist žiari, je jeho skvelá pevnosť a sila. Vďaka viacerým čapom môžu používatelia použiť väčšiu silu a používanie nástrojov je hladké a jednoduché.

Prenosnosť tohto multitoolu je umocnená pútkom na uchytenie a bezpečnou úchytkou s hákovým a slučkovým uzatváraním. Obmedzená celoživotná záruka od SOG úspešne chráni používateľov pred budúcimi zlyhaniami. V zavretom stave meria nástroj zhruba 12 centimetrov a váži 272 gramov. Zmema usporiadania či výmena nástrojov je jednoduchá a po prečítaní návodov budete tieto činnosti vykonávať ľavou zadnou. Ako jeden z lacnejších zástupcov na tomto zozname je tento multitool jedným z najlepších a najľahších, ktoré si môžete kúpiť.

Swiss+Tech ST53100 Micro-Max 19-in-1 Key Ring

 

Swiss+Tech ST53100 Micro-Max 19-in-1 Key RingSwiss+Tech ST53100 Micro-Max 19-in-1 Key Ring je s veľkým náskokom najlacnejším, ako aj najkompaktnejším multitoolom na tomto zozname. Je vyrobený tak, aby sa dal nosiť na kľúčoch, a aj napriek svojej malej veľkosti obsahuje mnoho nástrojov. Prichytenie na kľúčenku je vďaka patentovanému integrovanému upevňovaciemu systému s rýchlym uvoľnením jednoduché, vďaka čomu môžete tento multitool upevniť na akúkoľvek kľúčenku bez potreby ďalších pomôcok. Na multitoole Swiss-Tech nájdete šesť skrutkovačov, dva šesťstranné kľúče, kliešte, nožnice na drôty, odstraňovač izolácie z drôtov, krimpovacie kliešte, ručnú vŕtačku, pilník, otvárač na fľaše, dve pravítka a dve rozšírenia na pravítka. Nástroj váži iba 8 a pol gramu, vďaka čomu je zďaleka najľahší.

Tento nástroj sa už nejaký čas vyrába, a stále sa jedná o jeden z najvyhľadávanejších multitoolov na trhu. Malá veľkosť samozrejme má svoje nevýhody, hlavne nedostatok sily, páky a v niektorých prípadov aj uhlov. Ako najmenší a najľahší multitool na zozname je samozrejme aj najslabší. Je určený iba pre úlohy malého rozsahu a pri dlhšom používaní vám v rukách bude spôsobovať kŕče. Upevňovací mechanizmus takisto nie je najlepší, kvôli čomu sa môže stať, že sa tento nástroj z vašej kľúčenky pri drsnejšom zaobchádzaní jednoducho uvoľní. Opotrebenie počas rokov používania toto upevňenie ešte viac uvoľní, no za svoju cenu sa jednoznačne jedná o dobrú kúpu.

Výhody a nevýhody

Výhody používania multitoolov sú samozrejme. Môžete vďaka nim nosiť polku krabice s náradím priamo vo vašom vrecku, či, v prípade poslednej položky na zozname, dokonca na kľúčenke. Toto znižuje miesto potrebné na uloženie náradia, a viaceré núdzové situácie môžete vyriešiť nástrojom, ktorý máte vždy pri sebe. Takisto sú prínosné pre rýchle práce priamo na mieste, ktoré tak nevyžadujú prenášanie celej sady náradia. V situáciách, keď ste na svoju sadu náradia minuli celý majetok a nechcete niekomu požičať jeden nástroj z nej, môže byť lepšou možnosťou požičanie multifunkčného náradia. Nemusíte sa tak báť, že niekto stratí súčasť vašej milovanej a hodnotnej sady. Multitooly sú takisto skvelým darčekom pre ľudí, ktorí vo svojom remesle začínajú a potrebujú na začiatok nejaké náradie.

Nevýhodou nosenia desiatok rôznych náradí priamo na svojom opasku je to, že väčšinu z nich pravdepodobne nikdy nepoužijete. S limitovanými možnosťami modifikácie multitoolov budete vždy musieť pretrpieť nosenie nástrojov, ktoré nepotrebujete. Odstránenie nepoužívaných nástrojov by nechalo viac miesta pre tie, ktoré potrebujete. Celý multitool by tak mohol byť ľahší a lacnejší, prípadne by ostatné nástroje mohli byť väčšie a pevnejšie. Aj keď je tu možnosť vymeniť niektoré z nástrojov, stále mnohé z tých nevymeniteľných nikdy nepoužijete. Ak plánujete so svojim multitoolom cestovať, musíte rátať s tým, že k nemu bude pristupované ako k nožu, takže vás s ním niekam nemusia pustiť a môže vám byť skonfiškovaný.

Sila proti prenosnosti

Multitool bude v porovnaní s náradím plnej veľkosti značne slabší, no zachová si dobrú funkčnosť v závislosti na svojom usporiadaní. Nože na multitooloch môžu byť ostrené rovnako ako tie vreckové či lovecké. Čepeľ ostáva počas životnosti nástroja relatívne ostrá, hlavne keď zohľadníme jej veľkosť, čo však môže byť spôsobené aj menšou frekvenciou jej používania. Myšlienka nosenia celej sady náradia priamo vo vrecku je skvelá, no niektoré z multitoolov na tomto zozname sú tak veľké, že ich používanie stráca svoj zmysel. Na druhej strane, s multitoolom dostatočne malým na to, aby sa dal nosiť na kľúčenke, sa dobre pracovať nebude.

Rozhodnutie medzi používaním robustného či ľahkého a prenosného multitoolu prináša so sebou rôzne výhody a nevýhody. Aj keď sa niektoré multifunkčné náradia dajú modifikovať, keď sa raz rozhodnete a jedno z nich si kúpite, skutočnú zmenu jeho sily či prenosnosti bude možné vykonať iba zakúpením úplne iného modelu. Výber správneho multitoolu je náročná činnosť spojená s mnohými kompromismi. Je teda dobré, že vo väčšine prípadov sa nejedná o drahé nástroje.

Použitie

Multitooly sú dobré pre ľahké až stredne náročné úlohy. Uchopenie nebude nikdy dostatočne ergonomické pre náročné úlohy, a aj niektoré stredne náročné vám môžu spôsobiť problémy. Dlhodobé používanie multifunkčného náradia môže byť veľmi nepríjemné a náročné pre vaše ruky, pretože ani tie najlepšie modely na trhu vám neposkytnú dostatočne pevné uchopenie a odolnosť. Pre používateľov tráviacich veľa času vonku sa jedná o základný nástroj, ktorý môžu nosiť popri nožoch. Záruky na väčšine z modelov na zozname sú nepriestrelné, takže ak svoj multitool poškodíte pri činnosti, pre ktorú nebol určený, nemusíte nutne získať svoje peniaze späť.

Multifunkčné náradie, o ktoré je dobre postarané, vám vydrží rovnako dlho, ako každý iný kvalitný nástroj. A ak poznáte jeho limitácie, určite vám to pomôže zachovať ho v dobrom stave, aby plnilo svoj účel. Čím je multitool ľahší, tým bude aj slabší. Aj keď existuje zopár výnimiek, väčšinou táto veta platí. Ak je multitool slabší, použitie priveľkej sily uškodí jemu, či dokonca vám. Aj keď majú multitooly rôzne bezpečnostné mechanizmy, nehody sa stále stávajú, kvôli čomu je nutné hľadieť na limity vášho modelu.

Zhrnutie

Multitoolom sa nedostáva dostatok pozornosti. Jedná sa o dôležitú súčasť náradia každého správneho kutila či profesionála. Okrem toho, že predstavujú jeden z najdôležitejších prenosných nástrojov, ktoré môžete so sebou nosiť, sú aj najviac cenovo výhodnou sadou náradia. Aspoň teda pre použitie na ľahké a stredne náročné činnosti. Mnohí profesionáli na ne nedajú dopustiť, a aj keď zohľadníme problémy s ich veľkosťou, jedná sa určite o veľmi dobrú kúpu.

Multitooly sa budú v budúcnosti iba zlepšovať. Už v súčasnosti ponúkajú mnohé z nich možnosť vymeniť niektoré z nepotrebných nástrojov. Multitooly, o ktoré je správne postarané, sú nutnou súčasťou výbavy, a dokonca môžu nahradiť niektoré z bežne používaných nástrojov. Aj v dnešnej dobe sa multifunkčné náradia zlepšujú, pričom používatelia zo všetkých kútov zeme by mali v ponuke spoločností hľadať ten najlepší nástroj vhodný pre ich potreby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.