VSS Vintorez

VSS Vintorez – bezhlučná odstreľovačská puška

 

Špeciálna odstreľovačská puška Vintorez, v preklade „závitník“, bola vyvinutá pre použitie v špeciálnych operáciách, vyžadujúcich si nehlučnú zbraň. Vývoj zbrane prebiehal v Ústrednom vedecko-výskumnom ústave presného strojárenstva (ЦНИИ Точного Машиностроения) v meste Klimovsk pod vedením Petra Serďjukova a Vladimira Krasnikova. Výsledkom bola puška označená ako VSS Vintorez, ktorá bola do výzbroje zaradená v roku 1987 a v súčasnosti je úspešne a v širokej miere využívaná jednotkami osobitného určenia Ruskej federácie. Rovnaká zbraň, ale vybavená sklopnou opierkou je zavedená do výzbroje pod označením AS „VAL“ (АС – автомат специальный „ВАЛ“).

Súčasne s prácami na puške prebiehal aj vývoj špeciálneho podzvukového streliva, ktoré malo byť schopné účinne zasahovať cieľ do vzdialenosti 400 metrov. Po mnohých skúškach boli ako najvhodnejšie vybraté náboje 9x39mm SP-5 (СП-5) s celoplášťovou strelou s oloveným jadrom a SP-6 (СП-6) s prieraznou strelou. Ako základ pre vývoj oboch nábojov poslúžila nábojnica náboja 7,62×39 vz. 1943. Počiatočná rýchlosť strely oboch nábojov (Vo) je 305 m/s, hmotnosť náboja je 23 g, hmotnosť projektilu SP-5 je 16,5 g. Priebojný projektil SP-6 má wolframové jadro a na vzdialenosť 100 metrov prebíja oceľovú platňu o hrúbke 6 mm.

Puška VSS Vintorez je automatická zbraň s uzamknutým záverom a pohonom automatiky pomocou odberu spálených plynov z hlavne a ich tlaku na piest umiestnený nad hlavňou. Záver je uzamykaný prostredníctvom otočného závorníku, ozuby ktorého zapadajú do šiestich vybraní vyfrézovaných v oceľovej uzamykacej vložke. Predná časť hlavne, teda časť za plynovou komorou, je opatrená niekoľkými radmi otvorov, ktorými je vyvádzaná časť spálených plynov zo dna drážok do zadnej časti integrovaného tlmiča. Tlmič samotný je pre potreby čistenia zbrane zostrojený ako odnímateľný, streľba bez neho je však zakázaná.

Puška je, podobne ako napr. puška SVD vybavená bočnou lištou, tzv. kameňom, na upevnenie optických mieridiel alebo nočného zameriavača. Pre prípad streľby bez optiky je puška vybavená aj otvorenými mieridlami, kde pevná muška je umiestnená na plášti tlmiča a výškovo nastaviteľný cieľnik je ciachovaný do vzdialenosti 400 metrov. Štandardným optickým zameriavačom pre použitie na VSS Vintorez je PSO-1 (ПСО-1) so štvornásobným zväčšením, preciachovaný na balistiku náboja 9×39 SP-5. Ako nočný zameriavač sa montuje najmä typ NSPUM, resp. NSPU-3 (НСПУМ, НСПУ-3), kedy vzdialenosť mierenej streľby klesá na 300 metrov.

Pažba pušky je drevená, rámovej konštrukcie. V prípade potreby je pažba odnímateľná a zbraň tak po rozobratí na jednotlivé bloky možno uložiť do kufríka o rozmeroch 450х370х140 mm.

Životnosť pušky je oficiálne stanovená na 1500 výstrelov, ale pri patričnej starostlivosti a údržbe zbraň vydrží aj 5000 výstrelov bez vplyvu na jej bojovú hodnotu.

Vintorez je známa aj vďaka preslávanej ruskej špeciálnej jednotke Specnaz, ktorá ju má vo výbave.

Zdroj: valka.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.