357 MAGNUM

Revolverový náboj 357 Magnum

.357 Magnum je revolverový náboj vytvorený pánmi Elmerom Keithom a Phillipom Sharpeom a výrobcom zbraní Smith & Wesson. Tento náboj bol odvodený od náboja .38 Special (taktiež vyvinutý firmou Smith & Wesson). Náboj .357 Magnum bol predstavený v roku 1934 a dnes je veľmi rozšírený.

.357 Magnum bol vyvíjaný uprostred 30. rokov 20. storočia ako priama odpoveď na náboj .38 Super Automatic od firmy Colt. V tom čase bol náboj .30 Super jediným pištoľovým nábojom použiteľným pokiaľ sa niekdo kryl za automobilom alebo proti prvým nepriestrelným vestám.

Aby sa Smith & Wesson znovu stal vedúcim výrobcom zbraní v tejto oblasti, tak vyvinul náboj .357 Magnum. Ten bol vyvinutý z náboja .38 Special. Došlo k zmene množstva prachovej náplne (zvýšenie) a predĺženiu nábojnice. Dôvodom k predĺženiu nábojnice bolo to, aby nebolo možné nabiť tento nový silnejší náboj do zbraní komorovaných na náboj .38 Special. Takáto zámena by mohla byť veľmi nebezpečná pre strelca a jeho okolie a navyše by mala veľmi negatívny vplyv na životnosť zbrane.

Tento náboj je mnohými považovaný ako excelentný náboj pre sebaobranu vďaka svojím zastavovacím schopnostiam.

Výskum týkajúci sa terminálnej balistiky prevedený Marshall & Sanow ukázal vysokú pravdepodobnosť zastavení útočníka jedným výstrelom. Ale tento náboj spôsobuje veľký zdvih zbrane a spätný ráz .

Dokázal prestreliť a zasiahnut protivníka za automobilom aj tenšou stenou. V krajinach kde je dovolené usmrtiť postrelenú a dohľadanú zver krátkou strelnou zbraňou, revolver na náboje 357 Magnum túto prácu dokonale zvládne a preto ho mnoho lovcov na tento účel aj využíva.  Je dokonalou druhou zbraňou, keď ako prvú zbraň považujeme  niektorý model útočnej pušky. Aj samonabíjacie pištole v tomto kalibri si svojou silou a zastavovacím účinkom vydobili miesto na zbojnom trhu. Dostatočný počet výrobcov ma tento kaliber zahrnutý vo svojom výrobnom programe.

Ja osobne som mal v tomto kalibri zbraň  revolver Rossi so 4 palcovou hlavňou – úplna spokojnosť.

Zdroj: wikipedia.org

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.