M76 odstreľovačská puška.

Odstreľovačská puška M76.

Jedná sa o dostupnú zbraň východného bloku,  hoci ako najpresnejšie zbrane určené na likvidáciu cieľov sa považujú opakovacie pušky, táto samonabíjacia odstreľovačka je príkladom toho že pre vojenského odstreľovača plne vyhovuje. Jej prednosťou je že nemusí byť vyrobená z precíznych materialov, náročnym a nákladnym spôsobom, ale postačuje aj bežná výroba.

M 76, kaliber 8×57, označovaná ako aj Zástava 76, vyrábala sa v zbrojovke Crvena Zastava v Juhoslavnskom Kragujevaci.  Jej konštrukcia je odvodená z nápadov Michaila Kalašnikova. Klasicky odber plynov kanálom z hornej časti hlavne, vrátna pružina, kladivkový bicí mechanizmus, 550 mm dlhá hlaveň, 4 pravotočivé drážky.  Ovladacie prvky na pravej strane.  Prázdne nábojnice  sú vyhadzovane vpravo a mierne dopredu. Mieridla staviteľné do 1000 metrov.  Na ľavej strane záveru lišta na upevnenie bočnej montáže, pre typy puškohľadu aké používa aj SV Dragunova, modely PSO. Priamy dvojradový zasobník na 10 nábojov. Na konci hlavne tlmič výšľahu, kompenzátor.

Na sto metrov dosahovala táto zbraň rozptlyl do 40mm,  je presnosť bola konštantná do vzdialenosti 400m. Na väčšie vzdialenosti sa začali prejavovať nedostatky náboja 8×57 ako náboja odstrelovačského. No na zásah protivníka a jeho vyradenia z boja to plne postačuje. Na dnešnom trhu sa jej cena pohybuje okolo 1500 eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.