Odstreľovacia puška kalibru 50./ 12,7 mm

Odstreľovacia puška kalibru 50./ 12,7 mm

 

Zbrane tohoto kalibru sú určené na streľbu na dlhé vzdialenosti. Vo vojenskom konflikte v Iraku ju špeciálne jednotky používali na likvidáciu obsluhy, alebo poškodenie balistickych rakiet SCUD. Zo skrytého stanovišťa vzdialeného niekedy 1500 ­ 2000 metrov špeciálnymi strelami poškodzovali ľahko obrnené vozidla a techniku nepriateľa. Našla si využitie na likvidáciu teroristov na veľké vzdialenosti, často aj cez ľahku prekážku. Vplyv bežného počasia na túto strelu je veľm imalý.

Jej hmotnosť sa podľa druhu pohybuje okolo 12,5 ­ 14 kg, dĺžka hlavne v priemere 800 ­ 1200 mm. 8 drážok v hlavni, držiak na transport, optika, dvojnožka, úsťová brzda. Strely o hmotnostiach 50 gr, lietajú rýchlosťou cca. 870 Ale najzaujimavejším zážitkom je výstrel z tejto zbrane. Určite sa mi ho nepodarí sprostredkovať presne. Bože, to je niečo! Asi toto si povie človek keď to prvykrát skúsi.

Našťastie účinna brzda zachytí veľké množstvo z energie spätneho rázu. O jeho sile sa presvedčí každý strelec, spálena tráva v okoli ústia hlavne, pohyb zbrane smerom dozadu a obrovský hluk. Na utlmenie sily spätného rázu sa používa bodka pohlcujúca túto energiu. Veľmi dôležitou súčasťou je zameriavací puškohľad. Spolu s montážou tvoria celok ktorý musí znášať preťaženie o hodnote jednorázovo 500 G. Sú asi najdrahšou časťou zbrane.

Táto ako celok má hodnotu jedného presného zásahu čo vyradí zbraňové systémy protileteckej obrany. Po úspešnej misií sa často necháva na mieste.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.