Prvá pomoc a stavanie príbytkov.

survival

Prvá pomoc a stavanie príbytkov.

 

Ovládanie základnej prvej pomoci, nosenie lekárničky a schopnosť použiť ju keď treba, sú dôležitou zručnosťou pri potulkách lesom, ale aj v bežnom živote

Sem tam sa nejaké zranenie pritrafí nám alebo niekomu cudziemu. Zachovanie rozvahy, upokojenie zraneného a privolanie profesionálnej pomoci sú veci, ktorými nič nepokazíte. Pokiaľ viete urobiť viac, nebojte sa to urobiť, vždy vás to posunie ďalej, nehovoriac o službe, ktorú preukazujete ranenému.

Problémom často nebýva vybavenie lekárničky, ale odvaha a chuť pomôcť. Potlačenie strachu z ťahaníc zo strany príbuzných zraneného alebo priamo poraneného, straty vlastného času, mindrákov z toho čo povie zdravotník, keď príde na miesto alebo strachu z poškodenia vlastného zdravia alebo zdravia poraneného. A pritom aj “jednoduché upokojovanie” poraneného má veľký význam.

V posledných desaťročiach sa rôzne skupiny ľudí po celom svete rozhodli preskúmať a použiť pôvodné lokálne stavebné techniky, čo v niektorých prípadoch viedlo k ich širšej popularizácii a k zrodu nového druhu vizionárskych dizajnérov a staviteľov. Tieto stavebné techniky sú často združované pod názvom „Prírodné staviteľstvo“ – stavebnú filozofiu, opierajúcu sa o ekologické materiály a technológie.

Prírodné staviteľstvo vzišlo z prastarých stavebných techník ako odpoveď na rastúce obavy o životné prostredie a meniaci sa spôsob života. Spolieha sa skôr na poctivú ľudskú prácu ako na technológie. Prírodné staviteľstvo znižuje enviromentálny dopad výstavby a ponúka pritom komfort porovnateľný s konvenčnými stavbami. Hlina

Najrozšírenejší a najdostupnejśí stavebný materiál, ktorý sa v prírodnom staviteľstve využíva pri rôznych technikách a v kombinácii s rôznymi materiálmi.

Hlina sa používa na nosné steny, doplnky, podlahy, estetické prvky alebo ako omietka.

Adobe – jedna z najstarších stavebných techník. Adobe je jednoducho mix ílu a piesku, do ktorej sa niekedy pridáva rastlinná zložka (slama). Zmes je potom vtlačená do formy, v ktorej sa nechá vyschnúť na slnku. Mimo tropických oblastí je dobré dať príbytku z adobe tehál dobré základy, omietku a strechu s veľkým previsom, aby boli steny chránené pred priamym pôsobením vody.

Adobe steny poskytujú slabú tepelnú izoláciu v zime, ale rovnako ako ostatné hlinené steny pohlcujú a kumulujú teplo, takže v lete cez deň poskytujú chládok a v noci zasa teplo.

Cob – je stará technika budovania jednoliatych stien z pecňov cobu, čo je zmes hliny a slamy.

Cordwood – je stavebný technika, kde sa stena dvíha ukladaním drevených polien horizontálne na vrstvy hliny.

Nabíjaná hlina – stena vzniká v drevenej forme, kam sa natlačí hlina a dôkladne sa ubije, vrstva po vrstve.

Hlinené vrecia – stavebná technika, kde sa steny dvíhajú ukladaním vriec naplnených hlinou, alebo nekonečného vreca, čiže dlhého valca z rovnakého materiálu.

Stavanie z dirtbagov – vriec naplnených zemou.  Stavba z vriec naplnených hlinou.

Kameň

Trváci, dostupný ale náročný stavebný materiál. Stavby sa z neho stavali aj bez spojovacieho materiálu, suchým ukladaním kameňov na seba. Takéto stavby rýchlo splynú s okolitým prostredím. Kameň sa používa v prírodnom staviteľstve hlavne pri stavbe základov a spodných partií príbytkov a na stavbu kamenných plotov, medzí a múrikov.

Drevo

Trámy – drevenice sú jednou z najtypickejších dedinských stavieb u nás. Keďže drevený masív je síce obnoviteľný, ale v súčasnosti už trochu kontroverzný, trámy sa v prírodnom staviteľstve využívajú hlavne na kostru stavieb a striech.

Slama, slamené balíky

V súčasnosti veľmi populárna stavebná technika, ktorá ponúka steny s vynikajúcou tepelnou izoláciou. Slamené balíky zväčša vypĺňajú drevenú kostru a na steny sa na záver aplikujú hlinené omietky. Slama je často považovaná za odpad, je obnoviteľný a dostupný zdroj a know-how je už dostupné aj v našich oblastiach a tak slamené domy rastú stále vo väčších počtoch.

Zdroj: survivor.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.