RECENZIA: MINOX HG 8×43

MINOX HG 8×43

Ocenenia: Víťaz o najlepší ďalekohľad v roku 2012

Model ďalekohľadu HG je navrhnutý tak, aby mohol súťažiť s tými najlepšími v každej oblasti, ktorou sa definuje kvalitný ďalekohľad. Týka sa to priepustnosti svetla,  navrhnutého dizajnu ďalekohľadu, tela, ktoré je vyrobené z horčíka a je ergonomické s mnohými detailmi. Ďalekohľady MINOX HG majú inovatívne QCF zaostrovanie, kde na koliesku je uvedená stupnica s číslami, kde je možné po zaostrení odčítať vzdialenosť pozorovaného objektu.

Prednosti:

 • Fázová vrstva nanesená na ROOF hranoloch
 • FMC antireflexné vrstvy nanesené na všetkých hranoloch
 • Vrstva MonoBright, ktorá prenáša až 99,8% svetelného lúča
 • Úplne odolný voči vode a hmle
 • Nastavenie dioptrií s fixáciou
 • QCF zaostrovanie
 • Adaptér na statív

Telo ďalekohľadu

Telo ďalekohľadu bolo citlivo navrhnuté vo Volkswagene tak, aby bol ďalekohľad pohodlný. Musím povedať, že nie len skvelo vyzerá, ale je aj dobre vyvážený a príjemný na dotyk. Povrch je pogumovaný, čo sa mi skutočne páči. V súčasnosti je už väčšina ďalekohľadov pogumovaných, ale povrch pri ďalekohľade MINOX je oveľa priľnavejší ako u väčšiny ostatných, čo znamená, že nie je len príjemný, ale aj keď je mokrý alebo vlhký, tak sa nešmýka z rúk. Tento povrch má aj tú výhodu, že tlmí zvuky ako napr. klepnutie kov o kov. Napríklad hodiniek, alebo ako v mojom prípade snubným prsteňom. Väčšina tela je vyrobená zo zliatiny horčíka, pretože jeho hmotnosť je nízka.

Váha

Váha je 650g. Pre porovnanie uvádzam niektoré z najľahších ďalekohľadov v tejto triede:

Swift 8.5×44 Audubon – 663g

Bresser 8×42 Luchs – 678g

Kowa BD 8×42 – 730g

Minox 8×42 BV – 780g

Vanguard 8.5×45 Endeavor ED -771g

Zeiss 8×42 Victory FL – 775g

Leica 8×42 Ultravid HD -791g

Eschenbach 8.5×45 Farlux Selector D -811g

Swarovski 8.5×42 EL – 819g

 

QCF zaostrovanie

Tento model má naozaj veľmi veľa skvelých vlastností, ale mechanizmus zaostrovacieho kolieska skutočne upútal moju pozornosť. Koliesko už samo o sebe dobre vyzerá, a to tým, že je vyrobené z brúseného hliníka s priečnym ryhovaním a MINOX ešte pridal stupnicu zo vzdialenosťami, podľa ktorej môžete odhadnúť vzdialenosť pozorovaného objektu. Sú to malé strieborné bodky s číslami  od 2,5 do 50 metrov, a potom nekonečno.

Môjmu ďalekohľadu, ktorý som používal pri testovaní, sa zaostrovacie koliesko točilo plynulo a od minimálnej  ohniskovej vzdialenosti asi 2,5m do nekonečna to bola asi jedna celá otočka.  Tento agresívny mechanizmus by bol ideálny  pre rýchle zaostrenie z blízka do nekonečna, ale s jemnejším zaostrením obrazu by to už bolo horšie. Firma MINOX tento problém vyriešila geniálne QCF zaostrovacím kolieskom, ktoré má mechanizmus diferenciálu, a ktorého rýchlosť pohybu je závislá na Vašej vzdialenosti od pozorovaného objektu. Takže jedno otočenie kolieskom umožňuje hrubé zaostrenie objektu a potom jemné doladenie zaostrenia. Je to skvelé.

 

Nastavenie dioptrií s fixáciou

Nastavovacie koliesko dioptrií je vzhľadovo veľmi pekné. Je umiestnené na pravom okuláry a dioptrie sa nastavujú jeho posunutím a potom pootočením na požadované dioptrie. Následne sa na nastavenom mieste zaistia, aby sa predišlo náhodnému pootočeniu.

Očnice a ich dĺžka

Ďalekohľady MINOX 8×43 HG majú pohodlné, vysúvacie očnice, ktoré sú potiahnuté gumou, sú dlhé 19,5mm, čo znamená, že patria medzi najdlhšie, a táto dĺžka by mala byť dostatočná pre väčšinu ľudí, ktorí nosia okuliare a chcú ich používať spolu s ďalekohľadom.

Očnice sa dajú nastaviť v štyroch polohách – tesne pri okuláry, dve medzi polohy alebo úplne vysunuté. Ľudia bez okuliarov budú používať úplne vysunuté očnice, zatiaľ čo užívatelia s okuliarmi si polohu očníc môžu nastaviť podľa svojich potrieb.

Odolnosť voči vode a hmle

Binokuláre MINOX 8×43 sú 100% vodotesné. Tubus je naplnený argónom, čo znamená, že je chránený pred koróziou, za nepriaznivých poveternostných podmienok optika netrpí vnútorným zahmlievaním. Vode odolnosť znamená tiež, že optika je chránená aj pred prachom a nečistotami, ktoré sú v prašnom  a suchom prostredí.

Adaptér na statív

V prednej časti premostenia je malý kryt so skrutkou, ktorá keď sa vyskrutkuje vznikne otvor pre montáž statívu (nie je súčasťou balenia), ktorý má štandardný ¼ palcový závit.

Hodnotenie konštrukcie ďalekohľadu:  10/10

Optika HG

Ďalekohľady radu HG majú špeciálne optické sklo, ktoré má vysokú priepustnosť svetla s vynikajúcimi vlastnosťami jasu a kontrastu. Pre MINOX ho vyrába nemecký špecialista SCHOTT AG, ktorý vyrábajú sklenené komponenty aj pre ZEISS.

Musím povedať, že pri prvom pohľade cez ďalekohľad 8×43 som bol unesený naozaj jasným obrazom. Je to presne tá emotívna reakcia, ktorú skrátka pocítite, keď sa stretnete s naozaj kvalitnou optikou. Ale toto hodnotenie nie je to veľmi objektívne. Tak ako pri všetkých recenziách , som porovnával pozorovaný obraz cez niekoľko ďalekohľadov, a o tom, či má ďalekohľad dobrú alebo zlú optiku rozhodli nasledovné skúšky:

Jas

Je zaujímavé, že sa MINOX rozhodol použiť trošku väčší 43mm objektív oproti používanejšiemu  42mm priemeru. Ďalekohľad 8×43 má veľkosť výstupnej pupily 5.38mm a faktor Twilight je 18,5 ( ide o matematický výpočet, ktorý ukáže ako veľkosť objektívu a priblíženie prispeje k schopnosti ďalekohľadu zobraziť detail obrazu v šere, nezávisle nakvalitu šošoviek, hranolov alebo ich povlakov), zatiaľ čo ďalekohľad 8×42 má veľkosť výstupnej pupily 5.25mm a faktor Twilight jer 18,3.  To naznačuje, že ďalekohľady MINOX majú trošku kvalitnejší obraz za šera, a tým sú vhodnejšie pre pozorovanie zvierat alebo vtákov. To preto, že vtáky aj zvieratá sú aktívnejší v skorých ranných hodinách a neskoro popoludní, keď nie sú ideálne svetelné podmienky.

Je pri tom dôležité si uvedomiť, že aj keď môžeme kvalitu ďalekohľadov porovnávať aj podľa tohto parametru, nie je to rozhodujúci údaj, lebo neberie do úvahy kvalitu šošoviek a ich povlaky. Ako ďalej uvidíte, tak ďalekohľad MINOX HG 8×43 nemá dobrý len tento parameter, ale aj čo sa týka kvality optiky a nanesených povlakov, nezaostáva za ďalekohľadmi s väčšími parametrami, ale s lacnejšou alebo nekvalitnejšou optikou.

Pri porovnávaní jasu MINOXu s inými ďalekohľadmi v triede 8x42mm si okamžite všimnete ten rozdiel pri východe slnka. Ďalekohľady MINOX by som opísal ako veľmi svetlé a oveľa jasnejšie ako priemerné ďalekohľady s priemerom objektívu 42mm. Dokonca by som o MINOXe povedal, že je rovnako dobrý ako tie najlepšie.

 

Kvalita obrazu

Prenášaný obraz bol krištáľovo čistý a veľmi ostrý. Kde si skutočne všimnete rozdiel je kontrast pri obzvlášť zlých svetelných podmienkach. Môže sa to zdať ako malichernosť, ale práve táto vlastnosť ďalekohľadu, ktorá necháva objekt vyniknúť a preniesť ho trojrozmerne, pomáha odhaliť aj malého vtáčika v temnej korune stromu. Prenos farieb je tiež veľmi dobrý a nie sú viditeľné žiadne lemovanie (chromatická aberácia) okolo hrán objektov, ktoré sa vyskytujú často pri lacnejšej optike. Zmena ostrosti obrazu po obvode objektívu je len minimálna a preto tento ďalekohľad je rovnako  dobrý ak nie aj najlepší, ako ktorýkoľvek v tejto kategórii. Po porovnaní s inými bežne dostupnými binokulármi chápem, prečo je cena taká vysoká.

Optické hranoly a ich povlaky

Všetky ďalekohľady v tejto cenovej kategórii, ktoré majú BaK-4 sklá (Báryové korunové sklo), prenášajú mimoriadne jasný obraz. Ale MINOX išiel ešte o krok ďalej, a to použitím technológie MinoBright. Je to strieborný povlak a vďaka ktorému je účinok prechodu  svetla cez objektív až 99,8%.

Fázová korekcia

MINOX v rade HG tiež naniesol na optické hranoly vrstvu fázovej korekcie, ktorá pomáha zabrániť farebnému lemovaniu (chromatickej aberácie) okolo hrán objektov, strate kontrastu a rozlíšenia. Vrstva fázovej korekcie prispieva k zníženiu k fázovému posunu svetla, ktoré je spôsobené fázovými rozdielmi, a ktoré vyplývajú z celkového odrazu svetla z povrchu skiel. Znie to trocha zložito, ale v podstate táto vrstva pomáha udržať svetlo v správnom farebnom stupni, a tak znižuje stratu rozlíšenia obrazu, udržuje vysoký kontrast a zabraňuje akémukoľvek lemovaniu. Je to vlastnosť, ktorá nie je viditeľná len pri ďalekohľadoch, ktoré majú veľmi kvalitne upravené tieto optické hranoly.

Šošovky

Modely HG sú vybavené asferickými (variabilné zakrivenie) šošovkami, aby sa zvýšil kontrast, a aby sa obraz nerozptyľoval smerom od stredu  k okraju.

FMC – úplné viacnásobné antireflexné vrstvy na všetkých sklách

Často sa tento údaj prehliada, ale je nutné si uvedomiť, že kvalitný prenos svetla je podstatnou vlastnosťou toho, či prenesený obraz bude naozaj kvalitný. V súvislosti s týmto modelom sú na všetkých sklenených plochách ďalekohľadu nanesené viacnásobné  antireflexné vrstvy, ktoré znížením svetelných strát a žiarenia prenesú viac svetla do ľudského oka, čím je obraz jasnejší a s vyšším kontrastom.

MINOX nanáša až 21 povlakov na optiku, a tým pracuje s rôznymi vlnovými dĺžkami svetla, ktorého priechodnosť sa zvyšuje na 92%.

Celá vnútorná optická sústava má tiež na záver nanesenú antireflexnú vrstvu, ktorá prispieva k zlepšeniu kontrastu a opätovne k lepšej priepustnosti svetla.

Kvalita optiky: 9/10

 

Zorné pole

Na vzdialenosť 1000m je zorné pole ďalekohľadu 126 metrov s reálnym uhlom zorného poľa 7,2°, čo  je celkom dobré, ale v porovnaní s niektorými z najlepších ďalekohľadov mi to pripadá dosť málo. Napríklad Swarowski 8,5×42 EL má zorný uhol široký 133 metrov s reálnym zorným uhlom 7,6°; ďalekohľad Swift 5,2×44 Audubon ED prenáša  šírku až 143m a zorný uhol má 8,2°.

 Minox-HG-8x43-Binoculars-Focus-Large

 

Najkratšia zaostriteľná  vzdialenosť

Povedal by som, že 2,5m je dosť slušná minimálna ohnisková vzdialenosť, ale nie tak výnimočná ako menej ako 1,8m. Takže tieto ďalekohľady nie sú špeciálne určené pre pozorovanie motýľov, ale pre bežného užívateľa je to dostatočné.

Hodnotenie optických hodnôt: 8/10

Obsah balenia

Ďalekohľady MINOX sú dodávané s kvalitným polstrovaným puzdrom. Popruh na krku je tiež kvalitný a polstrovaný. Nepatrí síce k najlepším aké som kedy videl, ale ani k najhorším.

Krytky

Krytky pri tomto ďalekohľade sú vyrobené z mäkkej gumy a nemali by odpadávať. Je zaujímavé, že takýto druh krytiek vyrobil MINOX až na základe skúseností zákazníkov a teraz všetky ďalekohľady radu HG dodáva s týmto typom krytiek.

Hodnotenie doplnkov a detailov: 7/10

Porovnanie

Všetky ďalekohľady majú svoje silné aj slabé stránky. Silnou stránkou MINOXu je až neuveriteľne nízka hmotnosť a v porovnaní s ostatnými ďalekohľadmi v tejto kategórii aj relatívne nízka cena. Šírka zorného poľa sa mi zdá dosť malá, ale nie najhoršia, a pre väčšinu ľudí by mala byť dostačujúca.

Záver

Medzi hlavné výhody ďalekohľadu patrí, že na všetkých sklách celej optiky sú viacnásobne nanesené antireflexné vrstvy a disponuje aj fázovou korekciou obrazu. Ten je jasný a ostrý, a je rovnako dobrý ako ktorýkoľvek ďalekohľad, ktorý som v tejto kategórii testoval. Podľa mojich skúseností by ste museli minúť oveľa viac peňazí, ak by ste chceli kúpiť ďalekohľad s jasnejším obrazom.

Tiež ma zaujala aj stupnica na zaostrovacom koliesku, čím tento ďalekohľad môže poslúžiť aj ako diaľkomer do 50 metrov. Kvalitné kovové zaostrovacie koliesko s fixáciou je tiež jeden dôvodov, keď máte pocit, že vo svojich rukách držíte kvalitný ďalekohľad.

Pri porovnávaní cien iných ďalekohľadov s rovnakými parametrami ako napr. Swarovski 8,5×42 alebo  Leica 8x42Ultravid HD, je ďalekohľad MINOX HG 8×43 neuveriteľne lacný. Je len jedna odlišnosť od ďalekohľadu Swarovski, a to, že Swarowski má  nízkodisperzné ED sklá. Ale v tejto súvislosti je namieste otázka, či je aj dvakrát kvalitnejší. Ja si to osobne nemyslím. Nechápte ma zle, ale pri porovnávaní beriem do úvahy aj cenu. Ak cena pre Vás nie je dôležitá, tak si kúpite drahší ďalekohľad. V opačnom prípade Vám MINOX 8×43 HG vrelo odporúčam.

Tento ďalekohľad je ideálny pre všeobecné použitie, pozorovanie prírody vtákov. Vďaka robustnému telu a neutrálnemu sfarbeniu je vhodný aj pre poľovníkov. Aj keď je telo ďalekohľadu robustné, ďalekohľad je veľmi ľahký a vyvážený askvelo padne do ruky.

Slabé stránky?

Možno je to malicherné, ale myslím si, že šírka zorného uhla by mohla byť väčšia.

 

Technický popis  & Vlastnosti:

 • Veľkosť: Najväčšia
 • Systém optických skiel: Roof (priamy tubus) so strešnými hranolmi
 • Priblíženie: 8x
 • Priemer objektívu: 43mm
 • Odolný voči vode: Áno
 • Odolný voči zahmlievaniu: Áno

 

 • Priemer výstupnej pupili: 5.38mm
 • Twilight Factor: 18.55
 • Dĺžka očnice: 19.5mm
 • FOV – Zaostriteľný od: 2,5m

 

 • Váha: 649g
 • Dĺžka: 15.2cm
 • Výška:5.1cm
 • Šírka: 13cm

 

 • Reálny zorný uhol: 7.2°
 • Zdanlivý zorný uhol: 57.6°
 • Šírka lineárneho zorného poľa na 1000m: 125m

 

 • Stabilizátor obrazu: Nie
 • Povrchová úprava optických skiel: FMC
 • Vrstva Fázovej korekcie: Áno
 • Nízkodisperzné ED sklo: Nie
 • Adaptér/montáž na statív: Áno
 • Autozaostrovanie: Nie

Celkové hodnotenie ďalekohľadu MINOX HG 8×43:

Kvalita konštrukcie 10/10 87%
Vynikajúci
Rozmery: 9/10
Kvalita optiky: 9/10
Optické hodnoty: 8/10
Kvalita obrazu: 9/10
Doplnky a detaily: 7/10

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.