RECENZIA: Ďalekohľad Steiner Nighthunter XTR 8×56

Ďalekohľad Nighthunter je produkovaný nemeckou spoločnosťou Steiner a je určite najlepším medzi ďalekohľadmi špeciálne určenými pre poľovníkov.

V porovnaní s predchádzajúcou radou XP majú ďalekohľady radu Xtreme kvalitnejšie antireflexné vrstvy, ergonomickejšie pogumovanie, avšak Steiner zredukoval výbavu k ďalekohľadu, a to namiesto 3 druhov očníc v balení, je v cene výrobku len jedna.

Tento ďalekohľad je celý vyprodukovaný v Nemecku, je vodotesný až do hĺbky 5 metrov, je naplnený dusíkom s možnosťou jeho doplnenia. Spolu s ďalekohľadom je v balení aj gumené puzdro.

steiner5

Pokiaľ sa jedná o optiku bavíme sa len o PORRO optických hranoloch, bez premostenia medzi tubusmi, a individuálnym zaostrovacím systémom. Všetky povrchy, vzduch sklo sú upravené kvalitnou antireflexnou vrstvou, navyše vonkajšie šošovky objektívu majú hydrofóbne povlaky, ktoré eliminujú nečistoty a odvádzajú vodu z povrchu.

Kupujúci si okrem 30 ročnej záruke vyberá ďalekohľad, ktorý má krytky na objektív pripevnené k tubusom systémom CliCloc, tým istým systémom sa upevňuje k ďalekohľadu aj neoprénový popruh a štýlové pevné puzdro.

Začnime s porovnávaním testovaného ďalekohľadu Steiner s niekoľkými ďalšími ďalekohľadmi s optikou PORRO. Ako ste si určite všimli, Steiner je relatívne ľahký a šikovný binokulár, rozhodne menší ako jeho súperi. (Ako napr. jeho najväčší rival Docter 8×56 Nobilemu.)

Pri porovnávaní cien je to relatívne tá istá cenová hladina, len Docter je výnimkou.

Relatívne nízka hmotnosť a kompaktnosť binokuláru je na jednej strane výhodou, ale na strane druhej môže mať aj následky. Pri ďalekohľade 8×56 je použitá rovnaká veľkosť hranolov ako pri modeloch 8×30 alebo 7×50, ale čo sa pri týchto modeloch javí ako dobré riešenie, neplatí pri ďalekohľadoch 8×56. A to je ten nedostatok kompaktnosti tohto binokuláru. Pretože hranoly sú príliš malé, výstupné pupily sú blízko, a tak vzniká mierna vinetácia, lebo po okraji hranolov sa svetlo nedostatočne láme. Ak hľadáte kvalitu za dobrú cenu je to dosť výrazný nedostatok.

steinerWET2

Steiner Nighthunter 8×56 XTR má nepochybne aj mnoho výhod, napr. dokonalý prenos obrazu je jedna z najvýznamnejších.

Vysoko kvalitné povlaky majú celkový prenos svetla viac ako 90% a zároveň majú aj dobrý prenos farieb.

Vážnou výhodou binokuláru je vynikajúci, veľmi pevný tubus a dlhá záručná doba. Koniec koncov jedná sa o nemecký výrobok od renomovaného výrobcu. Dokonca svojím prevedením, váhou a teraz už aj cenou konkuruje aj Docterovi.

Hoci tento model má kvalitnú optiku, pri našich testoch sme neboli až tak spokojní. Počas niekoľkých rokov dala firma dva liftingi, a to v roku 2011 v skratke XP, čo sa neskôr zmenilo na Xtreme. Mierne zlepšenie prenosu svetla je síce pozitívne, ale nie najvýznamnejšie. Ďalšie novinky ako ergonomika v pogumovaní, obmedzený počet očníc v balení sú skôr krokmi späť ako vpred. Osobne sa mi skôr páčila povrchová úprava modelu XP.

steinerWET

Podľa môjho skromného názoru bol lifting v roku 2011 príliš povrchný. Model 8×56 potrebuje dôkladnejšiu modifikáciu optického systému a možno yb sa mali zväčšiť aj hranoly. Ja neviem, kedy budú tento model opäť modifikovať, ale dúfam, že čoskoro, a že hranoly PORRO vymenia za ROOF hranoly. Nemám najmenších pochybností o tom, že spoločnosť Steiner je schopná  upraviť tento binokulár týmto spôsobom, ale pod podmienkou, že zostane jedným z najlepších, ak nie aktuálne aj najlepším binokulárom na trhu.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.