Sám a stratený

strateny a sam

Sám a stratený

Je mnoho kníh a kurzov kde nás skúsení inštruktori naučia ako prežiť sám a stratený v prírode. Ktoré pomôcky si zobrať zo sebou na turistiku, k táboráku a na stanovačku.  Ako založiť oheň bez zápalok, pripraviť pascu na drobnú zver. Tieto a mnoho ďalšich skúsenosti si môžme výskúšať u kámoša na chate, alebo už spomenutom kurze.  Schopnosť prežiť môžete získať častým pobytom a pohybom v prírode spojenom s jej pozorovaním alebo štúdiom materiálov s problematikou prežitia. Všetko toto je dobré vedieť ale vedieť to zrealizovať v prírode je rozdiel medzi životom a smrťou.

PANIKA, je prvý pocit ktorý sa Vás chystá zmocniť a skaziť Vám posledné chvíle na tomto svete. Prvoradou úlohou je ovládnuť ju a začať racionálne uvažovať.

Musíme vedieť ako si rozložiť oheň. Oheň budeme potrebovať či už na prípravu jedla, prevarenie vody ale hlavne na udržanie telesnej teploty. Na podchladenie už v divočine zomrelo veľa ľudí a preto je rozloženie ohňa jedna z hlavných vecí ktoré musíme ovládať. Takisto aj postavenie núdzového prístrešku na prenocovanie. Potrebujeme prenocovať v suchu a teple.                 Spánok je dôležitý, naše telo sa zregeneruje a načerpáme nové sily. Ďalej si musíme vedieť v prírode zaobstarať potravu a vodu. Preto je super, keď poznáme aspoň základné jedlé rastliny. A základné spôsoby získania živočíšnej potravy. Či už rôzne jedlé larvy zo stromov alebo zhotovenie jednoduchých pascí na väčšie cicavce či vtáky. Ďalšia dôležitá vec je získanie pitnej vody a jej následná úprava. Najjednoduchší spôsob získania pitnej vody je získať ju zo studničky či potoka, takáto voda sa odporúča prevariť aby sa zničili možné baktérie. Je veľa spôsobov získania vody od rôznych spôsobov kondenzácie, zbieranie vody z rastlín, topenie snehu, destilácie.

Keďže v prírode na nás čaká veľa rôznych nástrach, mali by sme vedieť ako si zastaviť drobnejšie krvácanie. Čo robiť keď sme podchladení či naopak dehydratovaní.

Pokiaľ budeme ovládať aspoň takéto základy a zabezpečíme si oheň, jedlo, vodu, telesnú teplotu a psychiku(tá je tiež veľmi dôležitá, udržať si dobrú psychiku, nespanikáriť, nehysteričiť, vedieť si s chladnou hlavou sadnúť a popremýšľať nad situáciou je veľmi dôležité) máme veľkú šancu prežiť v divočine a dostať sa späť do civilizácie.

Zdroj: zalesactvo.eu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.