Zbrane Ruských zbrojoviek

kalasnikov

Zbrane Ruských zbrojoviek

 

V dnešnej dobe už málokto pochybuje o tom že bývalé ZSSR a teraz jeho nástupnický štát Rusko, dokáže výrabať prvotriedné a svetom uznávané zbrane. O úspešnosti Kalašnikova sa dozvedel celý svet,  jednoduché raketomety Kaťuša boli nočnou morou nacistického Nemecka. Do civilnej sféry po úpravach prenikli bývale vojenské zbrane a to hlavne v športovej a loveckej oblasti. Spomeňme klony útočnej pušky kalibru 7,62 mm, odstreľovacej pušky SVD, a iných.

Vymenovať všetké Ruské zbrojovky a ich výrobný program je neúnosné, preto vypichnem len niektoré.

Pištoľový komplex – GJURZA –  je viacmenej určený do výzbroje špeciálnych  jednotiek. Jedná sa o samonabíjaciu pištoľ s dvojradovým zásobníkom na 18 zvláštnych nábojov 9 x 21 mm.  Jej hlavným účelom je ničenie živej sily v osobných ochraných prostriedkoch – nepriestrelné vesty. Predpokladá sa že jadro je z uránu, prestrelí do vzdialenosti 100 m, kevlarovú vestu s titánovými plastami. Mechanizmus SA/DA, používa hmatovú – dlaňovú poistku, spúšťovú poistku a úderníkovú poistku. Slúžia na bezpečné nosenie nabitej zbrane. Jej hmotnosť je 1 kg.

Bezzáblesková a nehlučná pištoľ PSS,  – jej výhodou je dostatočne potlačené prejavy výstrelu. Nepoužíva klasický tlmič, ale jej bezhlučnosť zabezpečuje náboj kalibru 7,62 x 41.  Má veľmi kompaktné rozmery a hmotnosť 0,7 kg.  Jej výstrel sa prirovnáva k výstrelu zo vzduchovky. Projektil má preraziť 2 mm silný oceľový plech, alebo štandardnú prilbu.

Skutočný tlmič hluku a záblesku má odstreľovačska puška VSS. Používa náboje kalibru 9 x 39 mm odvodenou s predchádzajúcej ráže 7,62 x 39 mm,  rýchlosť strely je podzvuková, hmotnosť strely 16 gramov, zásobík na 10, alebo 20 nábojov. Používa sklopnú opierku, jej hmotnosť 2,5 kg.  S optickým zamerovačom jej účinný dostrel 400 m. Je zaradená vo výzbroji armády Ruskej federácie.

Zásahová zbraň proti demonštranom, na športových podujatiach a podobné situácie sa riešia – revolverovým komplexom – UDAR – konštrukcia zbrane je konvenčná, dvojčinný revolver s rámom s ľahkej zliatiny, výklopný válec na 5 nábojov. Náboje môžu byť plnené plynom, čisto akustický efekt, jednotná strela, atď.  Kaliber 12,3 x 5 mm.

Za zmienku stojí spomenúť štvorhlavňovú a teda štvorvýstrelovú zbraň pre použitie pod vodnou hladinou. Zo špecialného náboja sa vystreľujú oceľové šípky o dĺžke 120 mm,s priemerom 4,5mm. Jej účinnosť je v 5 m hĺbke vody – 17 m, v 20 metrovej hĺbke – 11 m. Výkonnejšou alternátivou je útočná puška APS, zásobník na 26 nábojov, vystreľuje obdobné šípky ale až do vzdialenosti 30 metrov, strieľa dávkami aj jednotlivo.

O ďalších zbraniach nabudúce.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.