Samopal vz. 61, Škorpion

Samopal vz. 61, Škorpion

 

Tento malý samopal sa radí do vojenského artiklu ktorý preslávil bývale Československo vo svete. Figuroval vo veľkom množstve konfliktov či už priamo vojenských, alebo policajno podsvetných. Spolu s Tamarou, Semtexom a ďašími vojenskými výrobkami tvorí vrchol vtedajšieho priemyslu. Vo svojej dobe keď iný samopal mal dvojnásobnú veľkosť ako Škorpion, sa jednalo o výnimočnú konštrukciu a elegantnú kompaktibilitu. Stal sa štandardom vo výzbroji výsadkových vojsk. V službách Verejnej Bezpečnosti vynikajúco doplnil vtedajšiu služobnú zbraň vz. 50. S desať ránovým plochým zásobníkom sa nosil v koženom puzdre na opasku, alebo skryte pod ramenom

Bol zkonštruovaný na náboj kalibru 7,65 Browning a to bolo aj jeho najväčšou slabinou. Tento náboj už v dnešnej dobe sa na účely sebeobrany nepoužíva, jeho stop efekt, teda zastaviť útočníka max. dvoma ­ troma výstrelmi je veľmi nízky. Ale pre svoju subtílnosť bol predurčný na skryté nosenie. Hmotnosť 1590 gr.

Jeho vysoká kadencia si získala obľubu u atentátnikov, kde páchateľ dokázal ­ nasypať ­ do svojej obete 20 nábojov počas pár sekúnd a v tomto prípade už na zastavovacom účinku náboja nijako nezáležalo. Kadencia výstrelov 750­840/ min, max. 950 / min. Konštrukteri ho pozmenili na náboj 9mm Browning, Makarov, Luger. Doplnil sa kolimátor a tlmič zvuku. Úpravou bicieho mechanizmu na jednotlivé výstrely sa dostal medzi široku verejnosť a športových strelcov.

SA 61 Škorpion je našou legendou v zbrojáskom priemysle.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.