GLOCK

GLOCK je rakúska zbrojovka, založená v roku 1963 Gastonom Glockom blízko Viedne. Firma GLOCK je najznámejšia výrobou pištolí s polymérovým rámom, pištole vznikli na objednávku Rakúskej Armády, ktorá hľadala náhradu miesto zastaralých pištolí WALTHER P38,  popri výrobe pištolí sa taktiež zameriava na výrobu nožov a poľných lopatiek, ktoré boli vyvinuté a testované v súlade s požiadavkami armády, tieto výrobky používajú armády po celom svete. Pištole GLOCK sú najpoužívanejšie v civilnom sektore určené na sebaobranu, rovnako sú používané aj ozbrojenými zložkami po celom svete. GLOCK je najpredávanejšou pištoľou v Spojených Štátoch Amerických.

 

Pištole GLOCK sa vyrábali v 4 generáciách. 

 

PRVÁ GENERÁCIA – GEN 1– bola pištoľ GLOCK vyrábaná od roku 1982, je ľahko rozoznateľná, pretože nemá žiadne textúry ani vyrezanie na prsty. Modernejšie modely GLOCK-u (26,29,34,35), sa v prvej generácii nevyrábali.

DRUHÁ GENERÁCIA – GEN 2 – bola predstavená v roku 1988, bol vylepšený tvar zbrane, ktorý bol pohodlnejší a zabraňoval šmýkaniu zbrane v zhoršených podmienkach. Bola použitá nová vratná pružina, vylepšená spúšť a bol predstavený aj nový zásobník.

TRETIA GENERÁCIA – GEN 3 – bola predstavená v roku 1996 v tej dobe to už bola veľmi obľúbená zbraň vďaka dizajnu Gastona Glocka. Najväčším vylepšením pištole bolo pridanie výrezov na prsty a pridanie líšt pre upevnenie svetla alebo laseru na rám zbrane.

GLOCK RTF 2 –- bola generácia označovaná aj ako 3,5 mala nové textúry tvaru zložené z polymérových výstupkov, ďalšou zmenou bolo zaoblené zúbkovanie záveru, určené k naťahovaniu zbrane.

ŠTVRTÁ GENERÁCIA – GEN 4 – bola generácia predstavená v roku 2010, zbraň prešla výraznou ergonomickou zmenou, ktorá umožňovala nastavenie podľa veľkosti ruky. Ďalšou podstatnou zmenou bola dvojitá vratná pružina zmenšujúca spätný ráz, umožňujúca rýchlejšiu a presnejšiu streľbu.       Vypúšťač zásobníku bol zväčšený a umožňuje pohodlnejšie vypustenie zásobníka aj pri používaní rukavíc. Ďalej boli pozmenené vnútorné časti zbrane.

 

Konštrukcia zbrane GLOCKGLOCK bola prvá úspešne svetovo predávaná zbraň s polymérovým rámom. Pištoľ GLOCK využíva tzv. čiastočne prednapnutý mechanizmus. Natiahnutím záveru dochádza k čiastočnému napnutiu, ktoré je dokončené stlačením spúšte, pričom je v prípade GLOCK-u priamobežný úderník uvoľnený a dochádza k výstrelu.

GLOCK sa momentálne vyrába v 5 veľkostiach: STANDARD, COMPACT, SUBCOMPACT, SUBCOMPACT (SLIMLINE), COMPETITION

STANDARD – sú to modely vhodné pre ozbrojené zložky, športovú streľbu a obranu domácnosti. Kvôli svojej veľkosti nie sú vhodné pre skryté nosenie.

COMPACT – modely ktoré majú kratšiu hlaveň a menšiu kapacitu zásobníka, sú menšie a podstatne ľahšie. Vďaka tomu aj cez kompaktné rozmery poskytujú možnosť pre všetky druhy použitia, tento model je vhodný aj pre skryté nosenie.

SUBCOMPACT – tento model je najmenší model od firmy GLOCK a je prevažne určený na skryté nosenie.

SUBCOMPACT SLIMLINE – tieto modely sú užšie, majú len jednoradový zásobník sú predurčené na skryté nosenie.

COMPETITION – tieto modely majú dlhšiu hlaveň a väčšiu vzdialenosť medzi mieridlami, sú vhodné pre športovú streľbu.

 

glockchart

 

Výhody pištole GLOCK

 

SPÚŠŤ – využíva systém SAFE ACTION, spúšť používa 3 bezpečnostné prvky: 1. Poistka spúšte – malá páčka uprostred spúšte zabraňuje pohybu spúšte pokiaľ nie je úplne stlačená.

2.Poistka úderníku – kovová tyčinka s pružinou zabraňujúca preniknutiu úderníka k zápalke dokiaľ nie je stlačená spúšť.

3.Pádová poistka – úderník je pridržiavaný na mieste pokiaľ nie je stlačená spúšť.

 

Povrchová úprava – pre povrchovú úpravu využíva firma GLOCK tenifer, tenifer optimalizuje molekulárnu štruktúru povrchu kovu, ktorá dosahuje stupeň tvrdosti blížiaci sa stupňu tvrdosti diamantu. Okrem extrémnej odolnosti proti poškrabaniu má za následok aj maximálnu odolnosť voči korózii.

Polymér – uchopenie pištolí je vyrobené z polyméru, polymér ušetrí až 90 % hmotnosti.

Hlaveň  je kovaná za studena, následne je upraevná povrchovou úpravou tenifer. Vnútorný vývrt hlavne ponúka rad výhod pre užívateľov, ľahšie sa čistí a nemení sa ani presnosť zbrane po častom používaní.

Indikátor nebezpečenstva  – pri pištoliach GLOCK mohol užívateľ už na prvý pohľad zistiť či je jeho zbraň bezpečná. Na pištoli je vizuálne aj hmatom zistiteľné či je zbraň bezpečná.

Konštrukcia rukoväti – konštrukcia rukoväti nám umožňuje pohodlnejšie uchopenie zbrane, čím sa zvýši presnosť streľby a aj bezpečnosť manipulácie. Bezpečná zbraň poskytuje bezpečné uchopenie!

Konštrukcia pre ľavákov – GLOCK sa stará o svojich zákazníkov a tak vyrába zbrane vhodné aj pre ľavákov. Konštrukcia ovládacích prvkov je vhodne umiestnená aby mohol ľavák bezpečne manipulovať so zbraňou, toto umiestnenie znižuje možnosť neúmyselnej streľby.

Montážne lišty – GLOCK ponúka užívateľovi možnosť montáže širokej škály príslušenstva na pištoľ. Tým je zaistené, že zbraň bude aj naďalej spĺňať moderné technické a taktické požiadavky v nadchádzajúcich rokoch.

Kvalita – pištole GLOCK boli navrhnuté na prevádzku v najnáročnejších podmienkach. GLOCK je certifikovaný podľa ISO 9001.

Testovanie  pištole GLOCK po ukončení výrobného procesu podliehajú skúškam kvality ktoré sú zamerané na odolnosť proti živlom, proti opotrebeniu, kontroluje sa funkčnosť a presnosť zbrane.

Firma GLOCK patrí medzi popredných výrobcov pištolí, využíva inovatívne bezpečnostné prvky, ktoré robia pištoľ ľahko ovládateľnou. Žiadna iná pištoľ neponúka kupujúcemu lepší pomer ceny a kvality ako firma GLOCK. Minimálna hmotnosť a legendárna spoľahlivosť robia GLOCK neprekonateľnou zbraňou. Sú to práve tieto vlastnosti, ktoré vyhovujú požiadavkám polície, špeciálnych jednotiek, bezpečnostným službám a armáde. Pištole GLOCK podliehajú extrémne ťažkým skúškam, ktoré potvrdzujú, že GLOCK odolá aj tým najextrémnejším podmienkam.

Najpredávanejšie Glocky na Slovensku: Glock 17, Glock 19, Glock 18, Glock 43, Glock 26

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.