Krátke hlavne a ich presnosť na dlhé vzdialenosti.
V zásade platí známe pravidlo, že čím dlhšia hlaveň, tým je možné presnejšie strieľať na dlhšie vzdialenosti a samozrejme to platí aj opačne. Úspešnosť zásahu je ovplyvnená použitým strelivom, zbraňou, balistickymi faktormi, strelcom. Čím je dlhšia vzdialenosť od ústia hlavne po terč, tým balisticke vplyvy majú väčšiu dôležitosť. Pozorovaním a skúsenosťami je preukázaný faktor, že pri predĺžení krátkej hlavne na určitú hodnotu sa dá dosiahnuť solidnu presnoť zásahov.
Je viacero vzorcov ktorými sa dá vypočítať pokles strely, bočný rozptyl, ale zovšeobecnením sa dá predpokladať že terč o rozmeroch 1 x 1 meter, strelou kalibru 9mm Luger, vystrelenou z hlavne dlhej 10 cm, na vzdialenosť do 50 m, je percentuálna úspešnosť zásahu nad 87%. Teda naprosto postačujúce. Pri vzdialenosti 200 m by už terč musel mať rozmery 2,2 x 2,2 m. Nad túto vzdialenosť, do 500 m, už je terč 3,8 x 3,8 m. Pri týchto vzdialenostiach sa už tvar rozptylu striel mení zo štvorca na ovál v prospech výškového posunu.
Tieto údaje sú použiteľné pri nulovom vetre. Netreba ale zabudnúť že tak ako presnosť so vzdialenosťou klesá aj účinnosť striel. Strely z krátkych zbraní sú určené na sebaobranný účel a ten aj dokážu splniť. Pri dlhšom lete strely ako je 1 sekunda, už presnosť a účinnosť striel dramatický klesá. Toto je potrebne si zapamätať pri love divej zvere krátkymi zbraňami.