PANCIEROVKY – pešiak proti tanku!

pancierova-pesiak-proti-tanku

PANCIEROVKY – pešiak proti tanku!

 

Tank, ozdoba bojového poľa.  Obrovská masa ocele chrániaca vnútorný priestor pred temer akýmkoľvek atakom zvonku. Svojou výzbrojou je dokonalé smrtiace monštrum.  Počas boja sa protivník vzdy snažil vyradiť čo najviac nepriateľských tankov. Ako jediná zbraň schopná zničiť  tank, bol kanón- delo.  Toto bolo ale náročné na obsluhu, presun, zásobovanie. Účelom bolo vymyslieť zbraň pre jednotlivca, alebo dvojčlenú hliadku, ktorá by bola schopná prenosným palebným zariadením tank likvidovať. Do výzbroje armád pre svojich pešiakov sa v boji proti tankom a iným obrneným vozidlám dostali – ručné protitankoé granáty – účinné do 20-25 m, už dostať sa do takej blízkosti tanku a zachovať si pokoj  vyžadovalo odvahu a skúseného vojaka.  Zlepšovákom sa zdalo byť vystreľovanie granátov  – puškové granátomety, granát doletel ďalej a s väčšou rýchlosťou.  S použitím kumulatívnej nálože sa dosahovalo celkom dobré skóre.

 

Protipancierové pušky – náboj  z tejto zbrane bol vystrelený maximálnou rýchlosťou akú dovolila konštrukcia zbrane a strela bola zhotovená z čo najtvrdšieho materiálu. To spolu vytváralo dostatočnú energiu na prerazenie panciera. Kaliber týchto zbraní bol prevažne 15mm.

Pancierovky – s použitím bezzaklzového systému a s hlavicou naplnenou trhavinou s použitím kumulatívnej vložky sa stal pešiak smrtiacím elementom voči tanku. Bezzaklzové  riešnie dodávalo pešiakovi mobilitu  a kumulatívna nálož v cieli si splnila svoju úlohu. Spočiatku výmetnú náplň tvoril čierný prach, časom sa uplatnili rôzne zmesy. Teraz stačilo pešiakovi z úkrytu zamierit pancierovku na tank pomocou jednoduchého cieľnika a stlačiť spúšť.  Pancierovky podľa konštrukcie boli jednovystrelové, alebo mnohovýstrelové., alebo lepšie na jedno, alebo viac použití.

 

Veľmi známa je nemecka ručná protitanková zbraň PANZERFAUST, našla si široké uplatnenie počas bojov v druhej svetovej vojne. Účinny dosah do 75 m. Jej konštrukcia dovoľovala aj vytvorenie nástražných systémov. Kaliber týchto zbraní bol rôzny od 40mm, 82mm, 105mm,.  Pri pancierovkach bolo nebezpečné zdržiavať sa za strelcom, ale aj jej použitie v uzavretom priestore bolo veľmi nebezpečné. Principiálne boli ďašie zbrane odvodené od tých jednoduchých.  Zdokonaľovala sa výmetná naplň, dostrel,  za použitia vyskovýkoných trhavín sa zlepšila prieraznosť kumulatívnej nálože,  infra, alebo termovízie  ohromne vylepšili zamerovací systém.

 

Zbrane ktoré sa osvedčili: RPG 7. RPG 75, RPG 29,   Panzerfaust  3-T, RGW 60, PIAT,  LAW 80,  Predátor a mnoho ďalších.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.