Prak

Prežitie nielen v prírode,  lov a obrana pomocou primitívnych prostriedkov.

 

Prak – jedna z prvých zbraní, ktorá prežila až dodnes a stále sa vyvíja.

Pravdepodobnosť že jednotlivec alebo rodina môžu „svetu“ čeliť na vlastnú päsť je nízka. Aj história jasne dokazuje, že prežitie zabezpečila príslušnosť ku komunite a nie sólo boj. Prežitie bolo vlastne jedným z hlavných dôvodov prečo sa ľudia začali spájať do skupín.

Ranný strevdovek –  každý chlapec ovládal túto nebezpečnú a v dnešnej terminológiu záškodnícku zbraň .  Bol ňou schopný trafiť lietiaceho vtáka alebo rozbiť ľudskú hlavu.

Dobrý zásah mohol protivníka z boje vyradit i trvale či jej dokonc i zabiť.

Štandartným prakom sa darilo hádzať až pol kilogramové kamene na vzdialenosť až 100 metrov, s použitím menšej hmotnosti projektilov sa dostrel až zdvojnásobil.  S kadenciou až 12 kameňou za minútu.

Čas vypustenia kameňa je vecou cviku a intuície.Bez praxe sa to proste neda naučiť.

Prak je tiež skvelá zbraň v situácii prežitia, keďže sa dá ľahko vyrobiť, je skladný a má minimálnu hmotnosť. Muníciu nájdete takmer všade.

Prak je strelná zbraň, ktorá vystreľuje projektily s využitím ľudskej sily. Existujú dva druhy prakov: jeden vystreľuje projektil pomocou energie uloženej v napnutých gumových zväzkoch, druhý funguje na princípe odstredivej sily. Energia a smer strely sa dá vylepšovať.

Ako zbraň má kameň hodený rukou nedostatky, najmä malú rýchlosť, nízku pohybovú energiu a obmedzený dosah. Prak je pravdepodobne najúspešnejšou zbraňou vrhajúcou kamene  Najstaršie praky boli nájdené vo vykopávkach starých viac ako 4000 rokov.

Prak sa používal pri love na menšiu zver a vtáky, alebo pre vyplašenie väčšej zveri na vzdialenosť. V boji sa používal kvôli dlhému dostrelu a schopnosti vážne zraniť cieľ na malú vzdialenosť.

Pôvodné praky sa skladali z vrecúška na projektil (kameň, vypálená hlina, neskôr olovené projektily) a popruhov, ktorých dĺžka závisela od potrieb strelca. Často boli zakončené slučkami, do ktorých si pri vrhaní kameňov strelec vložil palec.

Štandardne sa prak s ypsilonovým rámom skladá z rozdvojeného konára, elastických pruhov (napr. letecká alebo chirurgická guma) a koženého vrecúška. Dobrou muníciou pre prak sú guličky z ložiska vhodnej veľkosti. Projektil sa vloží do vrecúška a uchopí sa medzi palec a ukazovák. Ľavá ruka by mala byť vystretá (pre pravákov) a pravá by mala natiahnuť prak. Presnosť sa dosahuje skôr praxou a svalovou pamäťou. Pri tréningu musíte počítať aj s tým, že vám guma občasne strelí do ruky, alebo projektil nevyletí pomedzi nožičky praku. Zdroje na internete tvrdia, že strelec je viac-menej pripravený, keď je schopný trafiť stredne veľkú plechovku na vzdialenosť 10 metrov. Pri používaní alebo pri trénovaní treba vždy použiť sedliacky rozum, aj prak môže spôsobiť vážne zranenia a treba dbať na bezpečnosť rovnako ako pri narábaní so strelnými zbraňami.

Zdroj: survivor.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.